A múzeumpedagógia a múzeumokban zajló oktatási és nevelési tevékenységek összessége, amely különösen fontos szerepet játszik a kulturális és művészeti nevelés terén. Az elmúlt években számos jó gyakorlat alakult ki ezen a területen, amelyek a látogatók, különösen a gyermekek és fiatalok számára biztosítanak maradandó élményeket, miközben támogatják a kreatív önkifejezést és a tehetséggondozást. A Sárospataki Képtárban 2014 óta kap hangsúlyos szerepet a múzeumpedagógia. Az alkotás központi eleme a foglalkozásoknak. A múzeumok nemcsak a műalkotások és tárgyi emlékek bemutatására szolgálnak, hanem helyet biztosítanak arra is, hogy a látogatók maguk is aktív alkotókká váljanak. Például egy festészeti vagy szobrászati foglalkozás során a résztvevők nemcsak megismerkednek egy-egy művész technikájával, hanem saját alkotásokat is létrehoznak, így mélyebben átélhetik a művészet világát. Az ilyen alkotói tevékenységek különösen hatékonyak, ha hétvégi foglalkozások keretében valósulnak meg, amikor a családok közösen látogathatnak el a múzeumba. A 2023-24-es évben az NTP-TEHETSÉG-23-0174-es számú Fiatal Tehetségek mentorálása Zemplénben című projekt keretében egy tartalmas, oktató-fejlesztő, tehetséget kibontakoztató és támogató tevékenység valósult meg.
Az egész éves munkánkról készült kisfilmet ezen a linken tekinthetik meg.
A projekt alkotótáborral zárult. A gyermekek mind képzőművészeti technikákkal, mind digitális képzőművészeti technikákkal ismerkedtek meg. Az erről szóló kisfilmeket, amit a gyerekekkel együtt készítettünk az alábbi linken tekinthetik meg.
Az egész évben készült alkotásokkal, festményekkel, grafikákkal, közös alkotómunkákkal a Sárospataki Képtárban rendeztünk egy évzáró kiállítást, mely nagy sikert aratott a szülők, iskolák, gyermekek körében.
A tehetséggondozás a múzeumpedagógia és a Sárospataki Képtár egyik fontos célkitűzése. A múzeum olyan inspiráló környezetet nyújt, ahol a tehetséges gyerekek és fiatalok kibontakoztathatják kreativitásukat, és szakértői iránymutatással fejleszthetik képességeiket. A tematikus műhelymunkák, alkotói foglalkozások és drámapedagógiai programok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a tehetséges fiatalok megfelelő támogatást kapjanak a fejlődéshez. Ehhez kidolgoztuk a „jógyakorlat” tematikánkat, melyet ezen a linken érhet el.
link
Többször is tartottunk tehetségnapot. A Tehetségnap hozzájárul a tehetséges diákok fejlődéséhez, a közösség építéséhez és a szülők aktív szerepvállalásához is, amely a tehetséggondozás sikerének egyik záloga. Eredményeként a diákok önbizalma erősödik, hiszen lehetőséget kapnak arra, hogy megmutassák, miben kiemelkedők. Ezen kívül az esemény hozzájárul a közösség formálásához is, mivel a diákok és mentoraink közösen dolgoznak a felkészülésben. Emellett a Sárospataki Képtár programjának népszerűsége is növekedhet, hiszen a Tehetségnap felhívja a figyelmet ezek fontosságára. A Tehetségnap kiváló lehetőség arra, hogy a szülőket is behívjuk a programba. Így ők is aktívan részt vesznek gyermekeik fejlődésében. Az eseményeken való jelenlétük nemcsak érzelmi támogatást jelent a gyerekek számára, de a szülők így jobban megismerhetik gyermekeik erősségeit és azok fejlesztési lehetőségeit is. A Tehetségnap nyitott, bárki eljöhet, érdeklődhet, bekapcsolódhat, így a tehetségek felkutatásának egyik eszköze a Sárospataki Képtár számára.